Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

keremcemdurmaz
Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi
0
1
02-06-2022, Saat: 18:02
#1
user-avatar
keremcemdurmaz
Çevrimdışı
*
Üye Grubu
  • Konular:12
  • Mesajlar:12
  • Katılım:18-05-2021
  • Rep puanı 0
  • Konum16 | Bursa
  • Hesap Onay:Doğrulanmadı
  • SMS Onayı:Yapılmadı
Ankara psikolog topluluğu, obsesif kompulsif bozukluğun kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik nedenler, çocukluk çağı travmaları, kişilik özellikleri ve serotonin düzensizliği gibi faktörlerin bu bozukluğun gelişiminden sorumlu olduğu düşünülmekte olduğunu söylüyor. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerin birinci derece akrabalarında genellikle OKB öyküsü vardır. Çocukluk çağı cinsel istismarı, kötü muamele, yas ve/veya aile içi şiddet gibi travmaların çocuklukta obsesif kompulsif bozukluğun ortaya çıkmasında önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Kişinin kuralcı, detaycı, mükemmeliyetçi veya titiz gibi kişilik özelliklerine sahip olması da OKB’ye yatkınlığı artıran faktörlerden biridir.
Beyin fonksiyonlarını yürüten sinir hücreleri birbirleriyle elektrik sinyalleri aracılığıyla iletişim kurar. Sağlıklı iletişimin sağlanması, nörotransmitter olarak tanımlanan kimyasallara bağlıdır. Bu kimyasallardan biri olan düşük serotonin düzeylerinin obsesif-kompulsif bozukluktan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Ankara psikolog birliği, çocuklukta streptokok enfeksiyonuna veya fiziksel travmaya verilen yanıtın obsesif-kompulsif bozuklukla da ilişkili olabileceğini öne süren çalışmalar olduğunu vurguluyor.
Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi  
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tedavi edilmediği takdirde kendi kendine iyileşmeyebilir, bu nedenle tedavi son derece önemlidir.
Kişiler, akıl hastalığının tanı ve tedavisi konusunda özel olarak eğitilmiş bir sağlık uzmanına sevk edilebilir. Obsesif kompulsif bozukluğun (OKB) tedavisinde en etkili yaklaşım, ilacı uygun tedavilerle birleştirmektir.
Davranış Terapisi; Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan hastalarda yaygın olarak görülen abartılı veya obsesif düşüncelerin azaltılmasına odaklanan bir tedavidir. Amaç, Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan kişilerin, zorlayıcı davranışlarda bulunmadan kaygı uyandıran inançlarıyla yüzleşmelerine yardımcı olmaktır.
İlaç tedavisi; Beyindeki serotonin düzeylerini artıran ilaçlar Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan hastalar tarafından kullanılabilir. 

Bu konuyu görüntüyelen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Anahtar Kelimeler

Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi, Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi webmaster, Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi webmaster forum, Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi webmaster forumu, Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi forum webmaster, Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi wmfrm, Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi wmfrm.com

Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar:
  Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur? 5006osman 0

Foruma Git:
Task