Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır

kimbuadam
Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır
0
1
22-06-2022, Saat: 16:41
#1
user-avatar
kimbuadam
Çevrimdışı
*
Üye Grubu
  • Konular:52
  • Mesajlar:52
  • Katılım:10-03-2022
  • Rep puanı 0
  • Konum19 | Çorum
  • Hesap Onay:Doğrulanmadı
  • SMS Onayı:Yapılmadı
Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır
Hayvanların birbirlerinin kesildiğini görmeleri için sıraya dizilmemesine büyük özen gösterilmelidir. Kurbanlık veya başka amaçlarla hayvanlar kesilirken besmele okunmalıdır. Hanefi mezhebine göre, bir hayvanı keserken kasten besmeleyi terk ederseniz, o hayvanın etini yiyemezsiniz. Uygun kurban kesimi için, hayvanın iki arterinden en az birinin yemek borusu ile kesilmesi gerekir. Katledilen kurbanların kanını kana sürmenin dini bir temeli yoktur. Ayrıca, meşru bir mazeret olmaksızın dinen necis kanın vücuda sürülmesi de doğru değildir. Bu nedenle kurban kesenler bu uygulamadan kaçınmalıdır.
Kurban Kesimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
 
Et kesmekle kurban kesmek arasında hiçbir fark yoktur. Hayvanın başını ölmeden önce yerinde tutmaya özen gösterilmelidir. Kurban edilecek hayvanlara eziyet veya işkence yapılmamalıdır. Bu yüzden, bilgili kişilerin hayvanları keskin bıçaklarla kesmesi ve hızlı bir şekilde kesmesi gerekir. Gerekli çevre temizlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Hayvanların birbirlerinin kesildiğini görmeleri için sıraya dizilmemesine büyük özen gösterilmelidir. Akika Kurbanı ibadetinin yerine getirilmesi, gerekli şartları taşıyan hayvanların kurban niyetiyle kesilmesiyle yapılır.
Kurban Kesmek İçin Neler Gereklidir?
 
Kurbanın sahih olması için cüzdanın abdestli olması gerekmez. Ancak kurban Allah'a yaklaşmanın bir vesilesi olduğu için udu sahibi olmak daha faziletlidir. Ana şey, iyi bilinen klasik yöntemi kullanarak kurbanları kesmektir. Ancak kesimden önce hayvanın canlı olduğu biliniyorsa, bilinçsiz hale geldikten sonra kesim sırasında elektrik çarpması, anestezik veya benzeri bir yöntemle kurbana aşırı acı çektirmeyin.  Sitemizden kurban adağı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu konuyu görüntüyelen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi
Anahtar Kelimeler

Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır, Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır webmaster, Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır webmaster forum, Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır webmaster forumu, Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır forum webmaster, Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır wmfrm, Kurban Kesmeden Önce Hazırlık Nasıl Yapılır wmfrm.com

Foruma Git:
Task