Gemiler Nasıl Yüzer

HandeTufan
Gemiler Nasıl Yüzer
0
1
06-10-2022, Saat: 18:20
#1
user-avatar
HandeTufan
Çevrimdışı
*
Üye Grubu
  • Konular:118
  • Mesajlar:118
  • Katılım:17-05-2022
  • Rep puanı 0
  • KonumBelirtilmemiş
  • Hesap Onay:Doğrulanmadı
  • SMS Onayı:Yapılmadı
Gemiler oldukça ağır taşıtlardan bir tanesidir. Ancak tasarımları için ilk olarak yoğunluklarına önem verilir. Çünkü yoğunlukları sudaki yoğunluktan daha az olmalıdır. Bu şekilde tasarlanmış bir geminin batması oldukça zordur. Bir de gemiler içerisinde çok fazla hava vardır. Bu sayede toplam yoğunluğu azalır ve sudaki yoğunluktan daha az bir hale gelir. Bu sayede de su yüzeyinde kalabilmekte ve gemiler nasıl yüzer ? sorusunun cevabı da burada ortaya çıkmaktadır. Gemi su almaya başladığı anda ise su, geminin içerisinde bulunan havanın yerine geçecek ve böylelikle de yoğunluğu artacaktır. Sonuç olarak da bu durumda gemi batmaya başlayacaktır.

Arşimet Kanununun Önemi

Arşimet, yıllar önce, yani yaklaşık 2250 yıl önce kaldırma kuvvetini bularak hayatımızda önemli bir rol oynamıştır. Tonlarca ağırlıktaki bir demir yığınının suyun ortasında yüzmesi ve batmaması Arşimet Kanunu ile açıklandı ve kafalardaki tüm soru işaretleri de böylece kalkmış oldu. Arşimet bu kuralı nasıl buldu? Arşimet, bir gün yıkanırken suyun üzerine bıraktığı kabın batmadığını gördü.  Zaten uzun bir süredir su ile ilgili çalışmalar yapıyordu ve bu durumda da adeta kafasında bir şimşek çaktı. Daha sonrasında ise üzerini dahi giymeden dışarı çıktı ve buldum buldum diye haykırarak bağırmaya başladı. Çünkü bulduğu şeyin dünyayı değiştirerek ölçüde değerli olduğunu çok iyi biliyordu. Daha sonrasında ise bu geliştirildi ve şimdi günümüzde gördüğümüz gibi denizlerimizde binlerce gemi rahatlıkla taşıma alanında kullanılmaya başladı.
İşte bu konu gibi daha pek çok konuya Bilimi Seviyorum sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bu konuyu görüntüyelen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Anahtar Kelimeler

Gemiler Nasıl Yüzer, Gemiler Nasıl Yüzer webmaster, Gemiler Nasıl Yüzer webmaster forum, Gemiler Nasıl Yüzer webmaster forumu, Gemiler Nasıl Yüzer forum webmaster, Gemiler Nasıl Yüzer wmfrm, Gemiler Nasıl Yüzer wmfrm.com

Foruma Git:
Task