Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Webmaster nedir? Neler yapar?
#1
Webmaster Türkçede ki karşılığı uzman anlamına gelmektedir.Web sitesini yayın hayatında kusursuz çalışabilmesi için devamlı çözümler üreten, geliştiren ve web sitesinde yer alan problemleri çözebilen ve devamlı olarak web sitesiyle ilgilenen bir programcıdır.

Webmasterler ayrıca güncel web scriptlerinde eklentiler üretebilen (wordpress, vbulletin, smf vs.) ve özgün script yazmak konusunda ise işine hakim bir program yazılımcısıdır. Webmasterler ile web tasarımcılar ayrıdır. Webmasterler sitede tasarım yapmazlar, yapılan tasarımları websitesine uyarlamak için kodlama yaparlar, ayrıca bu işi ücretsiz olarak yapan kişilere Webservant denir.


Bir webmaster programlamada; php, asp ve veritabanı dilinde; mysql, mssql dillerinden en az 1 tanesine sahip olmak zorundadır. Genel olarak Webmaster nedir? Neler yapar, Ne yapmaz. Webmaster web sitesi geliştiren kişidir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Maddi kazanç için değil hayır için bu işi yapanlar kendilerine Webservant derler.

Webmasterlar, bir şirkete bağlı olarak ya da bağımsız çalışabilirler. Kendi tercihleridir. Webmaster'lar, web teknolojileri ile ilgilenen ve onları üreten, web sitesi ve web uygulamaları geliştiren kişilerdir. Sitenin daha çok programlaması ile ilgilidirler. Sitenin tasarımı ile web tasarımcılar ilgilenirler. Site içerikleri ile ise site yöneticileri ilgilenirler. Kodlamaları hayal güçleriyle alakalıdır.

Webmasterlar .php veya .asp gibi bir programlama dilinin yanı sıra mysql, mssql gibi veritabanlarının en az bir tanesine hakim olmak zorundadır. Küçük sitelerin webmaster'ları genelde sahipleriyken, büyük sitelerde webmaster bir çeşit koordinatördür. Bu işi tam zamanlı bir iş olarak yapan insanlar olduğu için, bir meslek olarak kabul edilebilir. , Bir web sitesinin yönetimini üstlenen kişiye "Webmaster" adı verilir. Webmaster'ın görevi Web sitesininin tasarımını yapmak ve "çarpıcıcığını" korumaktır. Günümüzde bu işi tek bir kişinin yapması çok zordur. Bunun için genelde bir web sitesini birden çok kişi "takım" ruhuyla ayakta tutar.
WWW.WMFRM.COM YÖNETİMİ
  
[ Etiketler: webmaster | nedir? | neler | yapar? ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  WEBMASTER FORUM HAKKINDA teknolojihaberleri 0 1,502 19-11-2017, Saat: 16:17
Son Yorum: teknolojihaberleri
Lightbulb Profesyonel Webmaster Olmak İçin Kullanılan Wordpress Eklentileri -1 Kaanapaydn 0 1,728 10-11-2017, Saat: 21:39
Son Yorum: Kaanapaydn
  Google Webmaster Blogu Açtı - Türkce Kaanapaydn 0 1,575 25-10-2017, Saat: 23:09
Son Yorum: Kaanapaydn
  SSL nedir, nasıl çalışır? wmfrm 0 2,204 17-10-2017, Saat: 12:50
Son Yorum: wmfrm

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi