Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vücut İçin Gerekli Takviyeler nelerdir ?
#1
Proteinler kas dokusunun temel yapı taşlarıdır. Vücudumuzun bütün hücrelerinin büyük bir kısmı proteinlerden yapılmıştır. Bu hücreler sürekli olarak yenilenmektedir ve bu nedenle vücudumuz sürekli protein almak zorundadır. Eğer yeterli miktarda protein almaz isek yıkılan hücrelerimiz yenilenmez ve kaslarımızda yıkılma süreci başlar. Kaslarda oluşan bu yıkılma işlemi, kas kaybına neden olur. 
Proteinin Faydaları;
- Kasların büyümesi, gelişmesi, ve yıpranan kaslarını yenilenmesini sağlar.
- Vücut dokularının oluşumu ve tamir edilmesini sağlar, 
- Yaraların iyileşmesini sağlar. 
- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 
Günlük almamız gereken enerjinin %20’si proteinlerden gelmelidir. Bu sayede gün içerisinde yıkıma uğrayan kas dokunun onarılması sağlanır.
Ancak gereksinimin arttığı yoğun spor yapma durumlarında besinlerden aldığımız protein ihtiyacımızı karşılamayabilir ve almamız gereken protein ihtiyacı %40’lara kadar çıkabilir.
Bu durumda profesyonel ve amatör olarak sporla uğraşanlar için protein takviyesi şarttır.
Protein Tozu( weider ) Neden Kullanılmalı , faydaları nelerdir ?
Yoğun ağırlık idmanları yapanlarda protein gereksinimi iki katına kadar çıkabileceği göz önünde bulundurulursa bu kadar besini tüketmek oldukça zorlaşır.
Ayrıca besinler doğada saf karbonhidrat,protein,yağ kaynakları şeklinde bulunmaz. Tüm besinler kendi içinde belirli oranlarda karbonhidrat ,protein,yağ içerirler ve bunları ayrıştırarak tüketebilme imkanımız yoktur. İhtiyacınız olan proteini almak için bu kadar besin tüketmek kilo almanıza neden olacaktır.
Hayvansal kaynaklı protein kaynaklarının aynı zamanda doymuş yağ ve kolesterol açısından da zengin olduğunu unutmamak gerek!
Bu aşamada devreye beslenme takviyeleri olan protein tozları girmekte.
Günlük alımdan gelen protein miktarı hesaplandıktan sonra alınması gereken ek protein ,takviyelerden sağlanmalıdır.
Faydaları ;
Sporcu beslenmesinde: Atletler ve diğer sporcuların protein ihtiyacı diğer sporculardan fazladır. Antrenman sırasındaki ve sonrasındaki protein ihtiyacını karşılamak, kas oluşumunu hızlandırmak , bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmalıdır.
Anabolizma(Kas gelişimi): Protein takviyesi, vücudun anabolik halde olmasını sağlar. Anabolizma, kas gelişimi demektir. Bunu tersi katabolizmadır ve kas yıkımını ifade eder.
Büyüme hormonu salgılanması: Sağlık için düzgün bir hormon seviyesi çok önemlidir. Yeterli miktarda protein alımı vücudun büyüme hormonu için gerekli yapı taşlarını almasını sağlar. Büyüme hormonu eksikliği, metabolizmayı yavaşlatır, kas kaybına ve çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir.
Metabolizma: Daha önce de söylediğimiz gibi vücut, proteini sindirmek için daha fazla enerjiye gereksinim duyar, dolayısıyla metabolizmayı hızlandırır. Protein alımı olması gerekenden az olduğunda vücudun metabolizmayı harekete geçirerek yağ depolarını enerjiye çevirmesi zorlaşır.
İnsülin: Protein, kandaki insülin seviyesine yardımcı olur ki bu düzgün enerji döngüsü için önemli bir faktördür.
Ne zaman kullanmalıyım?
Protein takviyelerinin çeşidine göre kullanım zamanları değişir.
Sabah İlk İş: Uyandıktan sonra vücudunuz aç durumdadır. Bir süredir protein almadığınız için vücudunuz pozitif azot dengesini korumanızı sağlamak amacıyla hızlı sindirilen bir protein kaynağına ihtiyaç duyar. Hızlı sindirilmesi vücudumuzun ve kaslarımızın hemen beslenmesini sağlar. 
Bu noktada hem hızlı hem de yavaş sindirilen bir protein tozu kullanmak iyi bir fikirdir. Bu, yumurta ve peynir ya da whey/kazein proteini toz karışımı gibi katı bir protein kaynağı ile whey protein içeceği olabilir.
Hızlı sindirilen protein vücudun pozitif azot dengesine hızla ulaşmasını sağlar ve iyi bir kas gelişmesi için bir gün izin alır. Kazein proteini gibi yavaş sindirilen bir protein kaynağı, amino asitlerin kan akışına karışmasını sağlamayı sürdürür ve bir sonraki protein öğününe kadar sizi devre dışı bırakır.
  
[ Etiketler: vucut | icin | gerekli | takviyeler | nelerdir ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaratıcılığınız İçin Kil ve Boya Çeşitleri the 0 19 03-07-2019, Saat: 14:34
Son Yorum: the
  Antalya İçin Arama Motoru Optimizasyonu seorendesi 0 22 25-06-2019, Saat: 17:48
Son Yorum: seorendesi
  Erkekler İçin Uygun Seyahat Sigortası Superisi 0 25 23-06-2019, Saat: 20:53
Son Yorum: Superisi
  Web Hosting Optimizasyonu İçin 6 Tavsiye delaporta444 0 26 04-06-2019, Saat: 19:22
Son Yorum: delaporta444
  SSD Hosting Hizmetine Geçmek İçin 4 Geçerli Neden delaporta444 0 29 04-06-2019, Saat: 18:47
Son Yorum: delaporta444

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi