Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ücretsiz boşanma avukatı danışma hattı
#1
Information 
ücretsiz boşanma avukatı danışma hattı
https://mobile.twitter.com/bosanmahatti
Eşlerin, evlilik birliği başladığı günden itibaren evlilik süresince birbirlerine karşı bazı sorumlulukları ve yükümlülükleri vardır. Her eş evlilik birliği süresince eşine sadık kalmak eşine sadakatli davranmak zorundadır. Sadakat, evlilik birliğinin getirdiği en önemli yükümlülüklerden biridir. Sadakat yükümlülüğü ancak evlilik birliğinin sona ermesiyle son bulacaktır. Evlilik birliği ise iki şekilde olmak üzere ölüm halinde ve resmi olarak boşanmanın gerçekleşmesiyle sona ermektedir.

Boşanma Davası Açıldıktan Sonra Başka İlişki
Boşanma davasının kararı kesinleşene kadar eşler birbirlerine karşı evlilik yükümlüklerini yerine getirmek zorundadırlar. Çünkü karar kesinleşene kadar eşler hala evlidir ve evlilik birliğinin yükümlülükleri devam eder. Sadece yükümlülükler değil haklar da devam etmektedir. Örneğin boşanma davası neticelenmeden vefat halinde eşin mirasçılık sıfatı. (Yalnız mirasçıların şartları oluşmuş ise davaya devam edebilmesi söz konusu olabilir.)

Boşanma davası sürecinde eşler boşanmalarını talep etmiş olsalar da evlilik yükümlülükleri boşanmalarına karar verilene kadar devam edecektir. Boşanma kararının kesinleşmesiyle birlikte eşlerin sadakat yükümlülüğü de ortadan kalkacaktır. Türk Medeni Kanunun 185. maddesi uyarınca ‘ eşler birlikte yaşamak, birbirlerine yardımcı olmak ve sadık kalmak zorundadırlar. Eşlerin arasında devam eden bir boşanma davası olması tarafların birbirlerine karşı sadakat yükümlülüklerinin sona erdiği anlamına gelmemektedir” hükmüyle tarafların boşanma davası devam ederken de birbirlerine sadık kalmaları gerektiğini belirtmiştir. Boşanma kararı, tarafların istinaf / temyiz etmemesi halinde veya istinaf / temyiz edilip üst derece mahkemesinden dosyanın dönerek tüm usul işlemlerinin bitmesiyle kesinleşir. ‘Eşler arasında boşanma davası devam ederken aldatma yaşanırsa veya sadakat yükümlülüğüne uygun olmayan hareketlerde bulunurlar ise sorumlulukları doğacak ve ayrı bir dava açılması ile birleştirilmesiyle boşanma davasında kusur oranları belirlenirken aldatma hususuna önem verilecektir.

Boşanma Davası Açıldıktan Sonra Aldatma Olursa Ne Olur ?
Usul kurallarına göre açılan davanın konusu ne ise o konuda dava hükme bağlanır. Sonradan çıkan nedenler devam eden davanın konusu olamaz. HMK m.141/1 de ” taraflar, cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri ile serbestçe; ön inceleme aşamasında ise ancak karşı tarafın açık muvafakati ile iddia veya savunmalarını genişletebilir yahut değiştirebilirler. ön inceleme duruşmasına taraflardan biri mazeretsiz olarak gelmezse, gelen taraf onun muvafakati aranmaksızın iddia veya savunmasını genişletebilir yahut değiştirebilir. ön inceleme aşamasının tamamlanmasından sonra iddia veya savunma genişletilemez yahut değiştirilemez. ” dava konusu iddianın hangi dava sürecinde genişletilebileceği ve hangi dava sürecinde genişletilemeyeceği açıkça hükme bağlanmıştır.

Boşanma Davası Açıldıktan Sonra Aldatmada Ne Yapılmalıdır?
Kural olarak, sadece dava dilekçesinde bildirilmiş olan olaylar davanın sınırını belirler ve mahkemece ancak bu olaylar hakkında inceleme ve değerlendirme yapılabilir. Dava tarihinden sonra meydana gelen maddi bir olgunun değerlendirilmesi ve hükme esas alınması olanaklı değildir, cevap dilekçesi verildiği takdirde ise cevaba cevap dilekçesinde ileri sürülebilir, ön inceleme duruşmasında ise davalının yokluğunda veya muvafakatiyle yeni vakıa ileri sürülebilir.

Bu kurala göre bahsettiğimiz aşamalar geçmiş ise davacı veya davalı dava devam ederken eğer yeni bir olay olmuş ve delil oluşmuş ise bunu davaya ekleyemezler, ek delil olarak sunamazlar, yeni meydana gelen olaylar bu aşamadan sonra ancak yeni bir davanın konusu olabilir. Eğer taraflar aldatma dışında bir boşanma sebebinden dolayı dava açmışlar ve o dava devam ederken aldatma gerçekleşmişse bu durumu devam etmekte olan boşanma davasını etkilemez, delil olarak eklenemez. Bu durumda taraflar boşanma sürecinde aldatmanın gerçekleştiğini öğrenirlerse yeni bir boşanma davası açabilirler ve davaların birleşmesinin talebinde bulunabilirler. Ancak bu şekilde yeni vakıa, dava sebebi ve delil boşanma sürecinde ileri sürülebilir. Bu kapsamda aldatma nedeniyle boşanma davası açmak ve birleştirme talep etmek için devam eden davanın neticelenmesini veya kesinleşmesini beklemeye gerek yoktur.
İnsanın var olduğu ilk çağlardan günümüze kadar geniş bir yelpaze ekseninde değerlendirilen, kültür, sosyal çevre ve kişilerin hayat tarzlarının bir görünümü olarak somutluk kazanan ilişkiler, dinamik bir yapıya sahip olan günümüz dünyasında, özellikle gelişen teknolojinin sunduğu imkanların toplumca hoş karşılanmayan davranışların gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılmasıyla birlikte bireylerin birbirine yabancılaşması ve sadakat duygusunun insanların yaşamlarında belki de bundan yüzyıllar öncesinde olduğu gibi önem ifade etmemesiyle değer yargılarını yitirmekte ve özlerinden uzaklaşmaktadırlar.

Evlilik ve ilişkilerin sonlandırılmasında son zamanların sıklıkla karşılaşılan sebeplerinden biri olan aldatma, çoğu otoritelerce gayri ahlaki bir eylem olarak tanımlanmakta, özellikle Türk toplumunun yapısı göz önüne alındığında ise insanların şeref ve onur meselesi olarak görmeleriyle birlikte haysiyetlerini zedeleyici bir davranış biçimi şeklinde nitelendirdikleri boşanma sebeplerinden biridir.

Duygusal yönde bağlılığın azalması, sadakatin önemini yitirmesi ve kişilerin hayatlarında oluşan birtakım değişikliklerle birbirlerinin beklentilerini karşılayamama durumu gibi birçok nedeni olan aldatma, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun zina konu başlıklı 161.maddesinde düzenlenen özel ve mutlak bir boşanma sebebidir. Buna göre, eşlerden biri zina ederse, diğer eş aldatma nedeniyle boşanma davası açabilmektedir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşmekte ve affeden tarafın dava hakkı bulunmamaktadır.

Görüldüğü üzere kanun koyucu, aldatılan eşin boşanma davası açma hakkının mevcut olduğunu aşikar bir ifadeyle belirtmiştir. Ancak burada, boşanma konusunda net bir tavır takınmak, hakimin zina sebebiyle boşanmaya hükmetmesi için yeterli olmamakta, istenilen sonucun doğması bakımından öne sürülen iddianın mahkeme huzurunda kanıtlanmış olması gerekmektedir.

Aldatan çoğu kişinin eyleminin farkında olan bireyler olup insan doğası gereği bunu saklama gereksinimi, aldatılan eşin ispatlaması açısından birtakım zorluklara yol açmaktadır. Kişiler, hukuka aykırı olarak elde etmemek koşuluyla bu eylemin varlığını ispatlayacak fotoğraf, video, sms kayıtları, sevgiliye yazılan mektuplar, sosyal paylaşım sitelerinde bu yönde oluşan hareketler gibi her türlü belgeyi mahkemeye delil olarak sunabilmektedirler. Yine tanıkların doğru ve gerçek beyanları aldatmanın mevzubahis olduğu durumlarda önemi korumakta, ancak diğer delillerle de desteklenmesi durumunda tam olarak etki yaratmaktadır.

Belirtmek gerekir ki, kanunun öngördüğü, zina eyleminin öğrenilmesinden başlayarak altı ay ve her halde eylemin gerçekleşmesini takiben beş yıl olarak belirtilen sürelerin bu sebebe dayanarak açılacak boşanma davasının kabulü bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca aldatılan eşin affettiğini açık veya zımni olarak bir fark olmaksızın sözlü ya da davranış şeklinde ortaya koyduğu durumlarda inandırıcı kanıtlar ya da tanık beyanları hakimin aldatma sebebine dayanarak boşanmaya karar vermesi için ifade ettiği önemini kaybetmektedir. Hak düşürücü sürelerin geçmesi ya da aldatılan eşin affetmesiyle birlikte tüm kanıtlar bertaraf olmaktadır.

Önceki yazımız Boşanmak İçin Avukata İhtiyaç Var Mıdır? da boşanma davası, boşanma avukatı, boşanma davası için avukatın zorunlu olup olmadığı, boşanmada usul gibi hususlarda bilgiler verilmektedir.
  
[ Etiketler: ucretsiz | bosanma | avukati | danisma | hatti ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ücretsiz Online Oyun sky0180 0 14 19-05-2019, Saat: 02:21
Son Yorum: sky0180
  Ücretsiz Seo Araçları delaporta444 0 15 13-05-2019, Saat: 21:52
Son Yorum: delaporta444
  En İyi Ceza ve Boşanma Avukatı creeper 0 21 19-04-2019, Saat: 20:32
Son Yorum: creeper
  Boşanma Avukatı Ankara nullsix 0 30 12-04-2019, Saat: 19:15
Son Yorum: nullsix
  İnstagram Takipçi Hilesi Ücretsiz yayacan 0 42 10-04-2019, Saat: 21:24
Son Yorum: yayacan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi