Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RAM İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
#1
Bilgisayara girilen verilerin hangi bağlantılardan geçerken hangi bileşenlere aktarılacağını belirleyen ve bu aktarımın tamamlanmasını sağlayan en önemli bilgisayar bileşenine RAM denir. RAM kelimesini açılımı “Random Acce Memoriye” yani rastgele erişilebilir bellek demektir. Teknoloji dünyasında kısaltılmış ismi ile kullanılmaktadır. Belleğin içerisindeki verinin yönetilmesini sağlar. Belleğe gönderilen verileri kendine ait depolama haznesine alır. Bilgisayar, ekran kartı ve diğer mobil araçların neredeyse tamamında ram bulunmaktadır. RAM çalışma prensibi açısından bakıldığında sabit disk ile aynı prensipte çalışmaktadır. Ancak sabit diske oranla çok daha hızlı ve seri olarak işlem görür. Bellek içerisinde tuttuğu verileri kaydetmeden güç kaybı yaşanırsa verilerin tamamı silinir. Güç kaynağı ile bağlantısı kesildiği ana içerisindeki her şey kaybolur. Ram fiyatları kapasitesine ve özelliklerine göre belirlenir.
RAM Ne İşe Yarar?
Genel olarak bakıldığında verilerin depolanmasına yarar. Depolama görevinin yanında birçok görevi de bulunmaktadır. Ram belleğin görevlerini sıralayacak olursak;
1- Bilgisayarın çalışma hızını ayarlar. Ram kapasitesi yüksek ise elde tutulan veriler çok olacağı için bilgisayarın çalışma hızı etkilenir.
2- Sabit sürücüye aktarılacak olan veriyi ilk önce elinde tutar ve gelen komutlara uygun biçimde aktarılmasını sağlar.
3- Bilgisayara ait ana belleğin büyüklüğünü ve bu belleğin çalışma hızını doğrudan etkiler.
4- Bilgisayarda kullanılmak üzere kurulan bir programı ilk önce kendi bünyesinde tutar ve gereken komutları sırası ile işleme sokar.
5- Windows ekranının açılırken gereken tüm sinyallerini ilk aşamada kendisine yükler ve sorunsuz bir pencere açılışı sağlar.
6- Ram fiyatları belirlenirken belleğin ana görevleri büyük önem taşımaktadır. 
Ram belleğin yapmış olduğu işler tamamen kapasitesine bağlı olan işlerdir. Kapasitesi yüksek olan bellek daha seri ve sorunsuz şekilde çalışır. 
RAM Fiyatları Ne Kadardır?
Teknoloji ürün pazarının genişlemesi teknoloji ürünlerinin fiyatlarında farklılıklar oluşmasına neden olmaktadır. Ram fiyatları üretici firmanın belirlemiş olduğu kriterler göz önüne alınarak hesaplanır. Belleğin kapasitesinin yüksek olması ve marka değeri maliyetinin artmasına neden olabilir. İhtiyacınıza uygun olan ram modellerini almak için https://www.incehesap.com/ram-fiyatlari/  adresinin sizlere sağlamış olduğu ayrıcalıklı hizmetten dilediğiniz zaman yararlanabilirsiniz
  
[ Etiketler: ilgili | bilinmesi | gerekenler ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evden Eve Nakliyatta Dikkat Edilmesi Gerekenler adanaevdenevenakliyat 0 44 03-07-2019, Saat: 02:56
Son Yorum: adanaevdenevenakliyat
  Rivalo Üyelik için gerekenler nelerdir rree64 0 65 24-05-2019, Saat: 02:12
Son Yorum: rree64
  Norveç konsolosluğu iletişim kanalları ve vize işlemleri ile ilgili bilgiler nullsix 0 72 09-05-2019, Saat: 21:25
Son Yorum: nullsix
  Litvanya vize işlemleri hakkında bilinmesi gerekenler Litvanyavizesi.com 'da nullsix 0 67 07-05-2019, Saat: 20:52
Son Yorum: nullsix
  İngiltere konsolosluğu ve vize işlemleri ile ilgili merak edilen her şey burada nullsix 0 72 07-05-2019, Saat: 16:42
Son Yorum: nullsix

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi