• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Karın germe ameliyatı sonrası hamilelikte sorun olur mu?
#1
Karın germe ameliyatı sonrası hamilelikte sorun olur mu?

Hamilelik ve doğum sonrası çatlaklar, karın bölgesinde yağlanma ve deride sarkmalar kadınların korkulu rüyasıdır.

Gebelik dönemi bebeğin yetersiz gelişmesinden, emzirme dönemi de vücudun bol ve kaliteli süt üretememesinden kaygılanan kadınlar yağlanma ve kilo alma eğilimindedir. Oluşan yağ hücreleri de ne yazık ki kendiliğinden yok olmaz. Diyet ve egzersizler ile içi boşaltılan yağ hücreleri her zaman enerji depolamaya hazır bekler. İlerleyen yaş, hareketsizlik, üstüne başka gebelikler de kilo vermeyi zorlaştırırken vücutta sarkmalar, deri fazlalıkları meydana gelir.

Üstelik bir balon gibi şişen karın indikten sonra deride cilt çatlakları, karın duvarını oluşturan kasların gevşemesi kaçınılmazdır. Bunun sonucu karında sarkma, gevşeme, yağ birikimi ve şişkinlik gibi deformasyonlar görülür. Tüm bunlar ikinci, üçüncü gebeliklerde daha fazla hissedilir.

Doğumdan sonra karın germe ameliyatı olmak için en az 9-12 ay geçmesi gerekir. Bunun nedeni vücudun tam olarak şekillenebilmesini beklemektir. Hem böylece emzirme dönemi de atlatılmış olur.

Karın germe estetiği (Abdominoplasti) ile orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusu alınarak, karın duvarı kaslarının eski gerginliği ve sıkılığı sağlanır. Ameliyatta sorunun niteliğine göre göbek deliği altındaki bölgede ciltte oluşmuş çatlama, gevşeme, sarkma, buruşma gibi deformasyonlar düzeltilir. Göbek deliğinin üzerinde kalan bölgede de ciltte gevşeklik ve fazlalıklar varsa düzeltilir. Her iki bölgedeki yağ fazlalıkları alınır. Karın kaslarının gevşekliğinden kaynaklanan karın şişkinliği giderilir.

Ameliyat sonrası dönemi hastanede 2 ila 3 gün kalmayı gerektirebilir. Hastalar sosyal hayatına dönmeden önce basit ameliyatlara kıyasla biraz daha uzun bir iyileşme dönemi yaşayabilir. Ancak bu ameliyattan sonrası için anlatılanlar çoğu zaman abartılıdır diyebiliriz.

Karın germe ameliyatı anatomik olarak hamilelik sürecini engellemez.  Ameliyattan sonra kişiye göre değişen iyileşme süreci atlatıldıktan ve vücut kendini topladıktan sonra hasta rahatlıkla hamile kalabilir, karın duvarı hamileliğe adapte olur ve genişler.

Ancak yine de ameliyat sonrası erken dönem gebelik önerilmez. Hem vücudun kendini toparlaması, iyileşmesi açısından hem de hamilelikte alınma ihtimali olan kilolar ve karın duvarındaki değişiklikler ameliyatta elde edilen avantajları yok edebileceğinden hastaların erken doğum planı varsa bu ameliyat ertelenmelidir.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. Gökhan Beyhan

www.gokhanbeyhan.com / https://www.instagram.com/drgokhanbeyhan/


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar / Okunma Son Yorum
0 Cevaplar 60 Görüntüleme
Son Yorum reid
19-12-2017, Saat: 01:37
0 Cevaplar 257 Görüntüleme
Son Yorum nullsix
14-10-2017, Saat: 03:19
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi