Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalite Belgelendirme
#1
[Resim: hedefkalite_iso_14001_cevre_yonetim_sist...00x250.jpg]

Günden güne daha iyi olmayı hedefleyen işletmelerin kurumsallaşmasının ve sürekli iyileştirilmeyi sağlamasının en önem verilen göstergelerinden birisi şüphesiz iyi bir ISO 9001 ve ISO 14001 kalite yönetim sistemine sahip olmasıdır. Teknoloji, küreselleşme ve buna benzer birçok konuda yaşanan gelişmeler firmaları daha sıkı bir rekabet ortamına sürüklemiş ve devamlı yeni gelişmelerin olduğu bu finansal yarışın içerisinde kendilerini bulmalarına sebep olmuştur. Tüm bu gelişmelerin içerisinde birde ayakta kalabilmek adına çaba gösteren şirketler müşteri istekleri, beklentileri ve ihtiyaçları için en uygun üretim, mal/ürün veya hizmetin sağlanabilmesi ile mümkün olacaktır.  Şirketlerin neredeyse tümü bu kurumsallaşma için bir adım atarak, vakit ve finans ayırarak ciddi bir emek vermektedir. Tüm işletmelerin kendine göre üretim veya hizmet sunumunu gerçekleştirmek adına yapmış olduğu bir plan, program ve iş stratejisi olduğu herkes tarafından kabul edilir bir gerçektir. Özel sektör, Kamu sektörü vb. gibi tüm kuruluşların her birinin işleyen bir yapılarının olduğu ancak bu yapının çokta sistematik olmadığı görülmektedir.

Kurumların sistematik bir yapıya geçmesi sadece 100 den fazla ülke tarafından kabul edilmiş olan Kalite Yönetim Sistemini kurup uygulaması ve sürekliliğini sağlaması ile olabilir. İşletmeler satın alma aşamasından başlayarak pazarlama, tasarım, üretim, kalite kontrol ve satış sonrası hizmetler bütünlüğünde tüm aşamaları kapsayarak sürekli iyileşmeye, gelişmeye odaklanmış Kalite Yönetim Sisteminin uygulanmasıyla bu sistematik yapıyı oluşturabilecektir. Kalite Belgelendirme işletmelerin kurumsallaşmaları için gerekli olan ilk adım olarak adlandırılabilir.  Kalite Yönetim Sistemi standardını üretim, imalat, satış, pazarlama, hizmet, yazılım, donanım, gıda vb. gibi sektörler uygulayabilirler. Bu standart kapsamı 2 kişilik bir işletmeyi de 2000 kişilik bir işletmeyi de kapsamaktadır. Hastaneler, Dış ticaret firmaları, Kamu kurumları, Belediyeler, Oteller, Restoranlar, Üretim yapan firmalar, İmalat yapan firmalar kısacası tüm işletmeler  Kalite Yönetim Sistemi standardını uygulayabilmektedir. Bunun için işletmenin ne iş yaptığı yada ne hizmeti verdiği önemli değildir.

ISO 9001 ve ISO 14001 Standardı; Kalite Yönetim Sisteminin kurulması safhasında uygulanması gereken şartların belirlendiği ve belirlenen şartlara göre uygulamasını yapan işletmenin belgelendirme denetimine tabi olduğu standardın ismidir. ISO 9001 ve ISO 14001 sistemi her 5 yılda bir ISO (International Organization for Standardization/Uluslararası Standartlar Örgütü) tarafından gözden geçirilir. Taraflar arasında düşünce, fikir ve ihtiyaçlar doğrultusunda bir karara varıldıktan sonra gerekli revizyonlar yapılarak tekrar yayımlanmaktadır.

Hedef Kalite Danışmanlık olarak Müşterilerimize Sunduğumuz Hizmetler;

ISO 9001 ve ISO 14001 sistemini kurmak,
• Kalite Yönetim Sistemi konusunda eğitimler vermek,
• Tüm dokümantasyon sürecini hazırlamak,
• Sisteminin hazırlanmasını sağlamak,
• Kalite Yönetim Sistemi uygulamalarını yapmak,
• İşletmeye en uygun Belgelendirme kuruluşlarının seçimi yaptırmak,
• İşletmenin onay verdiği ve uygun Belgelendirme Kuruluşu ile irtibata geçerek denetim yaptırılmasını sağlamak,
• Denetimlerde yaşanılacak problemlerin ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlamak,
• Bu uygunsuzluklar üzerinde işletmeye tekrar yaşanmamasını önlemek amaçlı eğitimler vermek,
• ISO 9001 ve ISO 14001 Belgesinin firmaya temini sağlamak.

hedefkalite.com
  
[ Etiketler: kalite | belgelendirme ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kalite iptv - Donmadan HD Kalitesinde iptv Laplace 0 77 20-02-2019, Saat: 11:55
Son Yorum: Laplace
  Yüksek Kalite Hoparlör ve Mikrofonlar kars77 0 127 24-01-2019, Saat: 23:53
Son Yorum: kars77
  Belgelendirme Laplace 0 110 23-12-2018, Saat: 19:50
Son Yorum: Laplace
  Turcert Belgelendirme turcert.com AbdullahDemir 0 142 29-11-2018, Saat: 02:16
Son Yorum: AbdullahDemir
  Kozmetik Ürünlerinde Kalite seocum59 0 193 08-11-2018, Saat: 23:40
Son Yorum: seocum59

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi