Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İskoçya Konsolosluğu
#1
Birleşik Krallık ülkelerinden biri olan İskoçya, ülkesine ziyaret gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarını Birleşik Krallık vizesi ile ülkesine kabul etmektedir. Birleşik Krallık Avrupa Birliği üyelerinden biri olsa da schengen vizesi ile ülkesine ziyaretçi kabul etmemekte, Birleşik Krallık vizesi ile işlemlerini gerçekleştirmektedir. İskoçya konsolosluğu ve İngiltere konsolosluğu kısa süreli İskoçya seyahatleri için vize başvurularını bizzat almamaktadır. 90 güne kadar kısa süreli seyahatler için Türk vatandaşları İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep'te bulunan vize merkezlerine veya aracı vize acenteleri kanalıyla vize başvurularını yapmaları gerekmektedir.

İskoçya'ya seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport hamili, hususi pasaport sahibi ve hizmet pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. İskoçya ülkesi, Birleşik Krallığa bağlı bir ülke olduğu için Schengen vizesi değil İskoçya Vizesi almak zorunludur. İskoçya ile beraber İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerini kapsayan Birleşik Krallık vizesi ile bu 4 ülkeye de giriş yapılabilmektedir.

İskoçya, Birleşik Krallık'a bağlı olan bir ülkedir. Bu nedenle İskoçya turistik vize başvurusu yapabilmek için izlenecek olan prosedürler, Birleşik Krallık prosedürleri ile aynı özelliktedirler. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yalnızca Bordo pasaportlu kişilerin değil, İskoçya'ya girebilmek için Yeşil ve Gri pasaportlu kişilerin de vize alması gerekmektedir. Bunun sebebi, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'ne dahil olmamasıdır. Bu nedenle İskoçya'ya giriş yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ayrı bir vize başvurusu oluşturması gerekmektedir.
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Portekiz Konsolosluğu'nun temel görevleri ve vize işlemleri hakkında bilgiler nullsix 0 52 09-05-2019, Saat: 22:02
Son Yorum: nullsix
  Norveç konsolosluğu iletişim kanalları ve vize işlemleri ile ilgili bilgiler nullsix 0 50 09-05-2019, Saat: 21:25
Son Yorum: nullsix
  Malta konsolosluğu iletişim kanalları ve vize ücretleri nullsix 0 50 09-05-2019, Saat: 19:53
Son Yorum: nullsix
  Lüksemburg konsolosluğu vize başvurusu ve randevu işlemleri nullsix 0 51 07-05-2019, Saat: 21:23
Son Yorum: nullsix
  İskoçya vizesi almak için gerekli şartlar nelerdir? nullsix 0 42 07-05-2019, Saat: 17:51
Son Yorum: nullsix

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi