Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Harddisk
#1
Harddisk, veri depolamaya yarayan manyetik bir kayıt ortamıdır. Fotoğraf, video benzer biçimde multimedyalar, program ve oyun yüklemelerinizi harddiskinizde kalıcı olarak saklayabilirsiniz. En sık kullanıldığı yer, bilgisayarlardır. İçerisindeki bilgiler, bilgisayar kapandığında ya da elektrik kesilmelerinde kaybolmamaktadır. Bilgisayarın, genel hafızası olarak bilinmektedir. Sabit disk ya da özetlemek gerekirse HDD olarak da ifade edilmektedir. Bilgisayarlarınızda birden fazla Harddisk bulunabilir. İlk takılan Harddisk, bilgisayarınızda Yerel Disk C olarak adlandırılmaktadır. Daha sonraki sürücüler Yerel Disk D, Yerel Disk E olarak devam eder. Solid State Drive kadar hıza ulaşamazlar sadece ekonomik olması harddisklerin tercih edilmesindeki en mühim nedenlerden birisidir. Kullandığınız anakarta uygun bir harddisk seçmeniz gerekmektedir. Harddisklerin 2,5 inç ve 3,5 inç boyutlarında iki çeşidi bulunur. Genel olarak 2,5 inç dizüstü bilgisayarlar için kullanılırken, 3,5 inç ise masaüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Siz de tüm harddisk modellerine https://www.incehesap.com/harddisk-fiyatlari/ adresinden göz atabilir ve satın alabilirsiniz.
Harddisk Özellikleri
Depolama kapasitesi, harddiskseçiminde en oldukça dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan özelliklerin başında gelmektedir. Mesela; yeni bir bilgisayara harddisk takılıp, kurulum sağlandığında tüm sistem dosyaları o harddiskte kalıcı olarak kaydolur. Bunun haricinde meydana getirilen her işlem, kaydedilen her data kalıcı bellek olarak harddiskte depolanır. İhtiyacınızı karşılayacak depolama alanına sahip bir harddisk seçmeniz yararınıza olacaktır. Harddisklerin depolama alanları 500 GB, 1 TB, 4 TB, 10 TB şeklinde değişiklik göstermektedir.
Bilgisayarın bilgiye ulaşma hızı, harddiskin dönüş hızından anlaşılmaktadır. Dönüş hızları; IntelliPower, 5400 Rpm, 5900 Rpm ya da 7200 Rpm olarak değişim göstermektedir. Rpm dakikadaki dönüş hızını ifade eder. 7200 Rpm dönüş hızına sahip bir harddisk, 5400 Rpmharddiske göre daha süratli çalışacağından dolayı bilgisayarın hızını direkt etkileyecektir. Buna istinaden süratli bir bilgisayar için süratli bir HDD gerekmektedir. IntelliPower dönüş hızı ise Western Dijital marka harddisklerin kendine özgü teknolojisidir. Bu teknolojiyle Western Dijital, harddiskin kapasitesine göre ön belleği ve veri aktarım hızını en uygun güç tüketiminde otomatik çalıştırmaktadır.
Harddiskin hızını ciddi şekilde belirleyen bir farklı özellik, önbellektir. Tampon bellek olarak da bilinmektedir. Önbellek, veri aktarımında kullanılan bir özelliktir. Anlık olarak lazım olan verilere bilgisayarın daha süratli ulaşmasını sağlar. Bilgisayar gereksinim duyan bir veriye ulaştığında onu önbellekte saklar. Böylece yine gerekseme duyulduğunda, verinin önbellekte olmasından dolayı aynı veriye daha süratli ulaşır. Mesela; bilgisayarınızda bir programı açtınız ve kapattınız, ikinci kez yine programı açmak istediğinizde önbelleğin etkisiyle daha süratli açılacaktır. Harddiskin önbelleğine ne kadar oldukça veri aktarılırsa, bilgisayarın performansı o denli yüksek olacaktır. Önbellekler 16 MB, 64 MB, 128 MB ve 256 MB olarak değişim gösterebilmektedir.
  
[ Etiketler: harddisk ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Veri kurtarma , Veri kurtarma merkezi , Harddisk veri kurtarma test 0 5 20-08-2019, Saat: 01:24
Son Yorum: test

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi