Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Göz Çevresinde En Çok Karşılaşılan Problemler ve Tedavileri
#1
Göz Çevresinde En Çok Karşılaşılan Problemler ve Tedavileri

Yaşlılık belirtileri en çok göz ve çevresinde kendini ele verir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kırışıklıklar derinleşir, yüze hacim veren yağ dokuları azalır.

İnce yapısı nedeniyle göz çevresi yaşlanmaya karşı daha zayıftır. Hem genetik hem de çevresel faktörler nedeniyle yaşlanma belirtileri göz çevresinde görülür. Şişlik, torbalar, sarkma, mor halkalar, ince çizgiler ve kırışıklıklar göz çevresinde belirgindir. Şişlikler ve torbalanmalar, sadece yaşlanmaya bağlı değil, uyku yetersizliği, vücutta su tutulması ve cilt esnekliğinin kaybolması gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

Gözaltı Torbaları Nasıl Giderilir?

Yaşlanmaya paralel olarak cilt elastikiyetini kaybeder, kaslar zayıflar ve göz çevresinde torbalar oluşur. Bununla birlikte ödem, yorgunluk, uykusuzluk ve stres de gözaltı torbalarının ve şiş göz kapaklarına yol açar. Üst ve alt gözkapaklarındaki sarkma ve torbalanmaların fazla deri-yağ ve kasların alınarak giderilmesi cerrahi işlemlerle mümkün. Göz Torbası Alınması (Blefaroplasti) ameliyatı, üst, alt ve üst + alt göz kapağına yapılmasına göre 30 dakika ila 2 saat arasında sürer.

Gözaltı Morlukları

Gözaltlarındaki deri incelir ve bu durumda gözaltındaki halkaların daha koyu görünmesine neden olur. Kırışıklıklar ve deri sarkması da bu bölgenin daha koyu renkli görünmesine yol açar. Kan damarlarının genişlemesine yol açan bazı ilaçlarda gözaltı morluklarına sebep olur. Stres, uykusuzluk, yorgunluk da gözaltı morluklarını belirginleştirir.

Gözaltı morluklarının giderilmesi her hastada değişiklik gösterir. Gözaltı morlukları için piyasada satılan kremler bakım losyonları uzun vadede yarar sağlamaz. Bu konuda lazer tedavisi etkili bir çözümdür. Basit bir estetik ameliyat olan lazer tedavisinde hasta şikâyetlerinden büyük oranda kurtulmaktadır. Bununla birlikte ameliyatla torbalanmaya neden olan yağ dokuları yer değiştirilebilir. Bu şekilde daha iyi bir görünüm elde edilir. Bu iki yöntemden hangisinin seçileceği hastadan hastaya değişiklik gösterir. Lazer tedavi yönteminde birkaç seans tekrarlama gerekebilir.

Kırışıklık Tedavisi

Yaşı ele veren kırışıklıkları gidermek için botox ideal bir yöntemdir. Aynı ifadenin binlerce kez tekrarlanmasından sonra cilde kazınan ifade çizgileri” veya şekilleri nedeniyle “kaz ayakları” botoxla giderilir. Zararsız olan ve vücutta dağılmaya yol açmayan botox, bölgedeki kasların rahatlamasını sağlayarak belli bir süre için cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla gençleşmesini sağlar. Minik cerrahi iğneler aracılığıyla botox yüzün sorunlu bölgesinde cilt altına çok ufak dozlarla enjekte edilir.

Botoxun kalıcılık süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak yaklaşık 3-6 ay kalıcılık sağlar. Tedavinin genellikte 4-6 ayda bir tekrarlanması tavsiye ediliyor. Botox uygulamasının ardından bölgeye buz uygulanması olası şişlik ve rahatsızlıkları azaltır. Tedavi 10-15 dakika sürdüğü için normal yaşama hemen dönüş yapılabilir.

Op. Dr. Alper Tuncel
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
www.dralpertuncel.com
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Erkeklerde Kısırlık Belirtileri ve Tedavileri nullsix 0 180 15-10-2018, Saat: 23:17
Son Yorum: nullsix

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi