Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gezelim Görelim
#1
Balat turu yapmak, İstanbul’dan çıkmadan bir kaçamak yapmak isteyenlerin en sevdikleri yerlerden birisi haline geldi. Gerçekten de Ağva, Adalar gibi alternatifleri yaka silktirirken, Balat günden güne serpiliyor, güzelleşiyor.

Kısaca Balat Turu olarak anılan ama aslında Cibali – Fener – Balat – Ayvansaray mahallelerini kapsayan tur, tarihe, kültür turlarına, hip mekanlara ve / ya fotoğrafçılığa meraklıysanız hepsini bir yürüyüş rotasına sığdırabileceğiniz şahane bir Cumartesi / Pazar günü planı. Ve bu harika haftasonu planının gerçekleşebilmesi için en doğru yerdesiniz çünkü biz size hem tüm görülmesi gereken yerleri gezdiren, hem de en güzel mekanlarda mola verdiren, hiçbir keyfi, gezilecek yeri kaçırmayan ince ince planlanmış muhteşem bir gezi rotası çıkardık. Tek kusuru haftasonu sizi erken kaldıracağız; 10’da Cibali’de olmanız gerekiyor
Balat turumuzun muhteşemliği konusunda hiç tevazu göstermiyorsak bir sebebi var: Bu Balat gezi rotasını, buraların kurdu olan ve biz de dahil, eşin dostun “N’oluuur bizi Balat turuna çıkar” diye yakasına paçasına yapıştığı, dünyanın en tatlı babalarından Emin Odabaşıoğlu tarafından çıkarıldı. ? Engin bilgileri bizimle paylaştığı için buradan kendisine kocaman teşekkür ederiz.

Balat’ta Gezilecek Yerler Dışında Kaçırmamam Gereken Başka Ne var?
3 büyük dine mensup komşuların bir arada yaşaması ve çok önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapması ile Balat her zaman özel bir yerdi. Ama pek de öyle insanların haftasonu gezmesi için gittiği, arkadaşlara randevuların verildiği bir yer değildi. Son senelerde Balat kendini spotun altında, sahnede buldu. Bunda burada açılan türlü hoş mekanın payı çok. Buranın çehresini değiştirip, çok popüler yerler haline gelen türlü vintage dükkan, artizanal kafe var. Balat’ın en popüler 12 noktasını buradan okuyabilirsiniz: 

Balat, İstanbul’un tarihi yarımadasında, Haliç kıyısında, Fatih ilçesine bağlı, Fener ve Ayvansaray mahallelerine komşu bir mahalle.

Eminönü Balat arası 4 kilometre, arabayla 15 dakika, 
Taksim Balat arası 6 kilometre, arabayla 20 dakika,
Karaköy Balat arası 4 kilometre, arabayla 17 dakika,
Fatih Balat arası 6 kilometre, arabayla 20 dakika,
Eyüp Balat arası 5 kilometre, arabayla 15 dakika sürüyor.

Balat'a nasıl gidilir ? 

Otobüsle
Avrupa yakasından gelecekler, Taksim’den kalkan otobüslere binip 20 dakikada Balat durağına ulaşabilirler. Asya yakasından geliyorsanız, Üsküdar’dan Eminönü iskelesine geçip, buradan Eyüp yönüne kalkan otobüslere binerseniz 15 dakika içinde Fener – Balat’tasınız. Balat ve Fener duraklarından geçen tüm otobüslere ulaşmak için tıklayın.


Metroyla
M2 hattı Metro’nun Haliç durağında inerseniz, ister 15 dakika yürüyerek isterseniz de Eyüp yönüne her dakika geçen herhangi bir otobüse binerek sırasıyla Cibali, Fener ve Balat’a geçebilirsiniz.
  
[ Etiketler: gezelim | gorelim ]


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi