Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2018 Gezi Rehberiniz cilgingezgin.com
#1
Sırbistan gezi rehberi

Nis
Sırbistan’ın üçüncü büyük kenti olan Niš, bir öğrenci kenttidir. Avrupa ve Balkanlar’daki en eski şehirlerden biridir ve M.Ö. 279’ya kadar uzanan bir tarihe ahiptir. Bizansın kurucusu olan Büyük Konstantine burada doğdu; Onun anıtı şehir merkezinde bulunmakytadır. Şehir merkezinde ayrıca Osmanlılardan aklma bir 18.yüzyıl kaleside bulunmaktadır.
Devil’s Town
Sırbistan’ın en görkemli kaya oluşumlarından biri olan Devil’s Town, adını garip kaya şekillerinden almaktadır. Yerel efsaneye göre, kayaların şeytan tarafından taşlaşılan bir düğün sakinleri olduğu söyleniyor. Djavolja voda olarak da bilinen aşırı derecede asitli su, ya da şeytan suyu, bu jeolojik fenomene de katkıda bulunmuştur. Güney Sırbistan’da bulunan Devil’s Town, güney Sırbistan’daki Radan Dağı eteğinde iki vadiye yayılmış 200’den fazla eşsiz kaya oluşumundan oluşmaktadır.
Kopaonik National Park
Sırbistan’da bulunan en yüksek dağ olan Kopaonik, 1981 yılında milli park haline geldi. Sırbistan’ın ana kayak merkezi olmaktadır. Saatte 32.000 kayakçıya yetişebilecek 25 asansörü buşunmakta ve Mayıs ayına kadar hizmet vermektedir. Bu Dağ aynı zamanda maden zenginliği ile bilinir; altın, gümüş, demir ve çinko geçmişte burada bulunmuştur.
Derdap National Park
Derdap Milli Parkında vadilerden oluşan 115 km uzanan dört yamaç vardır. Dünyanın en derin nehirlerinden birine sahiptir. Bu yamaçlar, Karpat Dağlarının güney girişinde olduğu için Demir Kapısı olarak da bilinen Derdap vadisini yapmak için bir araya gelmektedir.

Makedonya gezi rehberi

Ohrid Kalesi
İsminden de anlaşıldığı üzere kasabada gezerken kafanızı kaldırdığınızda Ohrid Kalesini görmüş olacaksınız. Ohrid gezilecek yerler arasında uğrak noktalarınızdan birisi olmalıdır. Bölgeye hakim bir tepeye kurulan kale tarihi boyunca geçirdiği savaşlardan nasibini almış ve sürekli yenilenmiş. Ohrid Kalesinden göle uzanan duvarların 3km civarında olduğunu öğreniyorum ve hazır tepeye çıkmışken ve Ohrid Gölü karşımda iken bol bol resim çekiyorum. Kaleye çıkarken farklı sokaklardan çıkıyorum ve inerken de aynı şekilde yaparak gezmediğim, görmediğim tarihi yapıları ve o şirin evleri keşfetmiş oluyorum. Kaleden merkeze doğru inerken çok şirin bir köy kahvesi edasında, arnavut kaldırımlar üzerine atılmış ufak sandalyelerden oluşan, ton ton bi amcanın servisini yaptığı yol üzerinde mola veriyorum. “ızdıravo” (merhaba) diyerek oturuyorum ve bir tane Türk kahvesi söylüyorum. Nerelisin falan derken tanışıyoruz ve Türk olduğumu öğrenince gülerek memnun olduğunu ve kardeş olduğumuzu söylüyor. Çok fazla anlaşamasak ta sanki yıllardır tanışıyormuşcasına saçma sapan şeylere gülüp anlaşmaya çalışıyoruz. Kahvemizi içtikten sonra yolumuza devam ediyoruz.

Sveti Jovan Kaneo Kilisesi – Ohrid
Diğer adıyla Oscar ödüllü “Before the Rain” filminin çekildiği kilise. Ohrid’e gelmeden 2-3 ay öncesinde izlemiştim bu filmi ve izlerken hem filmin hemde manzaranın etkisinde kalmıştım. O yüzden bu kiliseye kesin gitmeliydim. Filmin konusundan bahsetmek gerekirse, Bosna savaşında geçen 3 farklı hikayeden oluşmaktadır. Kelimeler – Yüzler – Fotoğraflar başlıklarından oluşan hikaye sonunda birbirleriyle kesişir. Makedonya, Fransa ve İngiltere ortak yapımı olup Makedon yönetmen tarafından senaryoya dökülmüştür. Sveti Jovan Kaneo Kilisesi uçurumun üzerinde yer alan bir Makedon Ortodoks kilisesidir. Kilisenin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir fakat kalıntılar ve bazı belgelere göre 1447 yılına ait belirtiler vardır. Yapımı ise bununda öncesinde olduğu söylenir. Osmanlının yükselişinden önce 13. yüzyıla dayandığı söylenir. Tarihini çok bilmem ama Gerçekten Manzarası insanı etkileyecek kadar güzeldi.
  
[ Etiketler: 2018 | gezi | rehberiniz | cilgingezgin.com ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Nasilbe Bitkiler Alemi,Gezi Rehberi,Nasıl Çalışır Laplace 0 32 27-02-2019, Saat: 22:53
Son Yorum: Laplace
  Ankara etkinlik, ankara konser, ankara gezi fırsatları Laplace 0 74 04-01-2019, Saat: 13:17
Son Yorum: Laplace
  Ankara etkinlik, ankara konser, ankara gezi fırsatları test 0 80 04-01-2019, Saat: 12:26
Son Yorum: test
  Gezi Haberi Laplace 0 206 25-11-2018, Saat: 02:11
Son Yorum: Laplace
  Nerede Kalınır ? Sorusuna En Güzel Cevap Gezi Cenga nullsix 0 147 15-11-2018, Saat: 17:30
Son Yorum: nullsix

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi